Üniversite Sınavına Girmeden Avrupa’da Üniversite Okuyabilir Miyim?

Ülkemizde herhangi bir üniversiteye yerleşebilmek ve bir bölümden mezun olabilmek için öncelikle üniversite sınavına girmek gerekmektedir. Öğrencilerimiz sınav stresi, sınav kaygısı vb. nedenler ile istedikleri puanları alamadıklarında hayallerindeki bölüme veda edebiliyor. Ancak yurt dışında süreç böyle değil. Avrupa'da, özellikle Balkanlar'da sınavsız üniversiteler sayesinde, öğrenciler diledikleri bölümde lisans ve yüksek lisans eğitimi alabiliyor. Üstelik sadece belli başlı bölümlerde değil, Psikoloji, Makine Mühendisliği, Tıp, Eczacılık ve daha birçok bölümde sınav şartsız eğitim mümkün.

Balkanlar'da Eğitim Fırsatı

Sıcak ve tanıdık kültürü, uygun yaşam şartları ve güler yüzlü insanlarıyla Balkanlar, gerek ülkemize yakınlığı gerekse diğer olanakları sayesinde sıklıkla seyahat edilen, çok popüler bir bölgedir. Özellikle Türk öğrenciler, Balkan kültürünü kendine yakın bulduğu için eğitim almaya buraya geliyor. Her yıl ülkemizden binlerce kişi akraba ziyareti, turistik gezi ve ticari ziyaret gibi amaçlarla Makedonya gibi Balkan ülkelerini ziyaret etmektedir. Bu anlamda Türkiye ile Balkan ülkelerinin arasında sıkı ticari ve kültürel ilişkilerin bulunduğunu söyleyebiliriz. Balkanlar hakkında daha az bilinen gerçeklerden biri ise muhteşem eğitim fırsatlarına sahip olmasıdır. Balkanların yukarıda saydığımız avantajları, eğitim söz konusu olduğunda daha da önem kazanır. Zira yurt dışında eğitim almayı düşünen öğrenci adayları ve aileleri için bir ülkenin kültürü, güvenliği, yaşam standartları gibi konular çoğu zaman büyük önem taşır. Bunların yanı sıra, eğitim söz konusu olduğunda en belirleyici noktalardan biri elbette eğitim kalitesidir.

Sınavsız ve Uygun Fiyatlarla Avrupa Eğitimi

Elbette Balkanlar'da ya da Makedonya'da eğitim almayı değerli kılan başka sebepler de var. Buradaki üniversiteler, Uluslararası Balkan Üniversitesi gibi, puan şartsız öğrenci kabul etmektedir. Ayrıca Makedonya, diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha uygun yaşam giderleri ile dikkat çekmektedir. Dolayısıyla hem sınav stresini dert etmenize hem de yaşam giderleri için kaygılanmanıza gerek yok, Makedonya'da harika bir yurt dışı eğitimi fırsatı sizleri bekliyor.
Balkan ülkelerinin tümünde Avrupa standartlarında eğitim alabileceğiniz üniversite seçenekleri mevcuttur. Uluslararası Balkan Üniversitesi, Bologna sürecine katılarak müfredatlarını Avrupa Birliği standartlarıyla uyumlu hale getirmiştir. Dilediğiniz bölümde sınav şartsız eğitim almak için mutlaka eğitim danışmanlarımız ile görüşmenizi öneriyoruz.
Mesaj Yaz
1
Yardıma ihtiyacın mı var ?
Scan the code
Merhaba 👋
Yardım edebilir miyim?